محمد دریس (ترجمه ژورنال تیلور و فرانسیس)

چکیده

ایتالیا یکی از کشورهایی بود که تحت بحران شدید کرونا (COVID-19) قرار گرفت. یکی از شدید ترین اثراتی که این بیماری داشت بر دنیای ورزش این کشور اروپایی بود. در این مقاله به اکتشافاتی که در حوضه استرس و فشار های روحی روانی که این بیماری بر اثر قرنطینه بر سر ورزشکاران و ناکارامدی انان در این دوران آورد بررسی خواهیم کرد. تفاوت ها در این تست بر اساس نوع جنسیت، نوع ورزش ( برای مثال فردی و تیمی) و سطح رقابت (ورزشکاران حرفه ای و آماتور) مورد بررسی قرار گرفته. این پژوهش پس از یک ماه قرنطینه شروع و بر ۱۱۳۲ ورزشکار تست شد. مقایسه های جمع آوری شده در دوران همه گیر و قبل از آن تفاوت های چشمگیری داشتند. یافته ها نشان میدهد که این بحران همه گیری باعث افزایش استرس، ناکارامدی، مشکلات روحی روانی و اجتماعی آنها شده. بطور خاص زنان نمرات بالاتری در استرس، مشکلات روحی روانی و همچنین ناکارامدی بیشتری نسبت به مردان داشتند. ورزشکاران حرفه ای استرس کمتر و عملکرد اجتماعی بهتری نسبت به ورزشکاران اماتور داشتند. از نگاه کاربردی، رژیم های آموزشی و رفتارهای سالم در طی بحران همه گیری باید به عنوان عادت های استاندارد برای سلامتی و رفاه عمومی معرفی شوند. همچنین باید پروتوکل های خاصی برای تشویق زنان و ورزشکاران اماتور موزد استفاده قرار گیرد.

coronavirus
covid-19
در زمانهای ناآرام مانند همه گیری کنونی، معمولاً حالتهای استرسی نامطلوبی گزارش می‌شوند، که معمولاً با فشارهای جسمی روانی همراه هستند که باعث وجود عدم احساس رفاه در زندگی می‌شوند (مطالعه بیشتر وینبرگ و کوپر ، ۲۰۱۲). بر این اساس، شرایط اضطراری فعلی ممکن است تأثیر عاطفی زیادی به همرا داشته باشد (مطالعه بیشتر لیما و همکاران ، ۲۰۲۰ ؛ شیانگ و همکاران ، ۲۰۲۰). ایتالیا یکی از کشورهای اروپا می‌باشد که بیشتر تحت تأثیر ویروس کرونا قرار گرفته است. این بحران برای دولت ایتالیا، سازمان های اداری، مشاغل و مردم عادی یک شوک عظیم بوده است. بدون شک، این همه گیری تأثیرات متعددی بر رفتار و سازماندهی انسان ها داشته و احتمالاً مدتی نیز ادامه خواهد داشت. این بحران همچنین در زندگی، برنامه ریزی و برنامه های روزمره ورزشکارانمورد تأثیر بوده. ورزشکاران با مشکلاتی همچون انزوای اجتماعی، اختلال شغلی، عدم اطمینان از صلاحیت، دسترسی محدود به تمرین و هچنین ممنوع بودن حضور در محیط های شریکی به همراه هم تیمی ها داشته‌اند. عوامل استرس زای اضافی برای ورزشکاران شامل تغییر در تقویم‌های رقابتی (به عنوان مثال، به تعویق انداختن بازی‌های المپیک تابستانی) نیز موجب عدم اطمینان از صلاحیت آنان شده است. با توجه به تأثیرات مخربی که این اوضاع آشفته بر روی ورزشکاران داشته است موجب مشکلاتی در تجربه های عاطفی و جسمی آنها شده هست.  این وضعیت نگران کننده و استرس زا همچنین می تواند به تجربیات عاطفی و اجتماعی آنها نیز صدمه زند. بر اساس ملاحظات ذکر شده، هدف از این تحقیقات دو برابر شد. در ابتدا، ما با مقایسه استرس و مشکلات روانی-اجتماعی (اعم از عملکردی و ناکارآمدی) که در طول بیماری همه گیر COVID-19 گزارش شده است، میزان تأثیر این وضعیت نگران کننده بر زندگی ورزشکاران رقابتی ایتالیا را بررسی کردیم. این روش می‌تواند درک بهتری از تأثیر مخرب همه‌گیری بر استرس درک شده و مشکلات روانی-اجتماعی آنها فراهم کند. در ادامه ما اختلافات احتمالی را از نظر جنسیت، نوع ورزش (انفرادی در مقابل تیمی) و سطح رقابتی (به عنوان مثال، متخصصان در مقابل ورزشکاران تازه کار) در مورد فشارهای روانی و  اجتماعی ورزشکاران ایتالیایی بررسی کرده‌ایم.

Adults Groups coronavirus
covid-19

کرونا چیست ؟

کروناویروس‌ها به انگلسیی Coronaviruses. کروناهاگروهی از ویروس ها هستند که باعث بیماری پستانداران از جمله انسان‌ها یا حتی پرندگان میشوند . در انسان باعث ایجاد بیماری عفونت تنفسی مانند سارس (نوعی بیماری خطرناک تنفسی) که به ندرت باعث مرگ میشوند . در گاو ها یا خوک ها و … ممکن است باعث اسهال شود و در پرندگان باعث بیماری های تنفسی میشود. هیچ دارویی یا واکسنی یا ضد ویروسی (انتی بیوتیک) برای درمان قطعی این بیماری وجود ندارد. تا الان اعتقاد بر این است که کرونا ویروس ها باعث ایجاد سرماخوردی در کودکان و بزرگسالان میشود . کرونا ویروس یا علام تب یا زائده های متورم مخصوصا در زمستان یا بهار میشود. شیوع کرونا ویروس انسانی از سال ۲۰۰۳ همراه با سندرم حاد تنفسی(سارس یا SARS) شروع شد . تا الان هفت نوع از این ویروس های کرونا برای انسان ها و ۱۱ نوع برای حیوانات شناسایی شده

COVID-19

بیماری کروناویروس ۲۰۱۹ (به انگلیسی: Coronavirus disease 2019) یا کووید-۱۹ (انگلیسی: COVID-19‎)[۳] که به آن بیماری تنفسی حاد ان‌کاو-۲۰۱۹ یا به‌شکل عمومی به آن کرونا نیز می‌گویند (انگلیسی: ۲۰۱۹-nCoV acute respiratory disease‎) نیز گفته می‌شود، بیماری‌ای عفونی است که بر اثر کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ (SARS-CoV-2) ایجاد می‌شود. این بیماری دلیل دنیاگیری ۲۰–۲۰۱۹ کروناویروس است. علایم معمول آن تب، سرفه، تنگی نفس و به تازگی نابویایی هستند. درد عضلانی، تولید خلط، گلودرد، ناچشایی و سرخی چشم از جمله نشانه‌های کمتر معمول آن هستند.

 استرس

فشار روانی، تنیدگی یا استرس (به انگلیسی: stress) در روان‌شناسی به معنی فشار و نیرو است. تنش و هر محرکی که در انسان ایجاد تنش کند، استرس زا یا عامل تنیدگی نامیده می‌شود. استرس یک فشار روانی و احساسی بیش از حد تحمل فرد است. در واقع استرس زمانی ایجاد می‌شود که ما نتوانیم با فشارهای کوچک کنار بیاییم. استرس در افراد مختلف متفاوت است، ممکن است عاملی برای فردی ایجاد استرس کند ولی در فرد دیگر، به هیچ عنوان استرس ایجاد نکند

coronavirus
covid-19

شیوه تست:

شرکت کنندگان

ما ۱۱۳۲ ورزشکار ایتالیایی (۵۳۷ مرد ، ۵۹۵ زن) با میانگین سنی ۲۷٫۴۷ سال را که در مسابقات انفرادی (به عنوان مثال تنیس، گلف، شنا؛ ۵۳۹ نفر) یا تیمی (به عنوان مثال فوتبال، بسکتبال و راگبی ؛ ۵۹۳ نفر) انتخاب نمودیم.بر اساس عملکرد ورزشکاران، آنها را دو دسته؛ افراد مبتدی (یعنی سطح منطقه ای یا دانشگاهی ؛ ۴۶۷ نفر ) و متخصص (یعنی سطح ملی یا بین المللی  ؛ ۶۶۵ نفر) تقسیم نمودیم. 

معیارها

مقیاس استرس درک شده

استرس درک شده ورزشکاران از طریق نسخه ۱۰ ماده‌ای ایتالیایی ارزیابی شده است ( مطالعه بیشتر IPSS-10; Mondo et al., 2019 ). این مقیاس براساس تئوری ارزیابی استرس Lazarus ساخته شده است و اندازه گیری میشود که جنبه های زندگی فرد غیرقابل کنترل، غیرقابل پیش بینی و بیش از حد غیر قابل درک است به طور خاص افکار و احساسات مربوط به وقایع استرس زا را که در یک ماه قبل از تشخیص رخ داده ارزیابی می‌کند. این تست شامل شش مورد منفی است (به عنوان مثال، در ماه گذشته، چقدر احساس ناتوانی در کنترل زندگی خود را داشته‌اید؟) و چهار مورد مثبت (به عنوان مثال، در ماه گذشته ، چند بار احساس موفقیت در کنترل زندگی خود را داشته‌اید؟). نمره دهی در مقیاس ۵ درجه‌ای لیکرت صورت میگیرد(به عنوان مثال ۰ هرگز و ۴ اکثر اوقات). پس از بدست آوردن تمامی نمرات آن‌ها را جمع و به نمره ای بین ۰ تا ۴۰ میرسیم که این عدد نشان دهنده میزان استرس درک شده در ورزشکاران است.

مقیاس حالتهای روانی – اجتماعی

حالات روانی-اجتماعی ورزشکار از طریق ۱۴ ماده (PBS-S) که اخیراً توسط روئیز و همکارانش در سال۲۰۱۹ ایجاد شده است، اندازه گیری می‌شد. ارزیابی حالات روانی-اجتماعی بر اساس اصل IZOF انجام می شود که ورزشکاران معمولاً چندین حالت احساس خوشایند و ناخوشایند را تجربه می کنند، که ممکن است برخی ازآنها برای تقویت عملکرد یک ورشکار مفید باشد در حالی که برای دیگران اینگونه نخواهد بود (Hanin، ۲۰۰۰، ۲۰۰۷).

۱۴ ماده از مقیاس PBS-S شامل روش عملکردی (یعنی بدنی، شناختی، ارادی، خوشایندی، عملیاتی، رفتاری و عصبانیت) و روش ناکارآمدی (اراد ، عصبانیت ، اضطراب ، عملیاتی ، شناختی ، حرکتی) تقسیم می‌شود، را ارزیابی می کند. مقیاس‌های نمره‌دهی از ۰ (اصلاً هیچ چیز) تا ۴ (خیلی زیاد) اندازه گیری می‌شود. این موارد شامل از ۳-۴ توصیف مترادف نیز می‌شود، جدا از حالت‌های عاطفی که شامل ۶ توصیف است.

روش ارتباط 

با ورزشکاران از طریق تلفن، ایمیل و شبکه‌های غیر رسمی ارتباط برقرار کردیم. آنها پس از امضای قرار داد رضایت در یک نظر سنجی مبتنی بر وب شرکت کردند. این نظر سنجی تقریبا ۱۰ روز به طول انجامید.این تست شامل اطلاعات اجتماعی (به عنوان مثال آیا شما مربی هستید؟، با اعضای تیم خود در ارتباط هستید؟) اطلاعت جمعیتی، نوع ورزش، سطح رقابت، روش های آموزشی و تمرین در شرایط قرنطینه و تاثیر کلی درک شده از بحران کرونا ویروس سوال پرسیده شد. دوهزار ورزشکار ۱۸ سال یه بالا این نظر سنجی را کامل کردند. پس از برسی پاسخ ها ۱۱۳۲ ورشکار واجد شرایط انتخاب شدند. اطلاعات به صورت ناشناس از طریق کد شناسایی متشکل از اول نام و تاریخ تولد جمع آوری شدند.  این مطالعه مطابق با اعلامیه هلسینکی انجام شده و توسط هیئت بررسی نهادی مرکز تحقیقات ما تأیید شده است.

نتایج

جدول 1: استرس (به همراه انحراف معیار)، فشارهای روانی عملکردی و اختلالات روانشناختی اجتماعی قبل و در طی بیماری همه گیر COVID-19 .جدول ۱: استرس (به همراه انحراف معیار)، فشارهای روانی عملکردی و اختلالات روانشناختی اجتماعی قبل و در طی بیماری همه گیر COVID-19 .


جدول 2: مقایسه بین نمرات استرس درک شده حالات روانی-اجتماعی عملکردی و ناکارآمد جمع آوری شده در طول و قبل از COVID-19.جدول ۲: مقایسه بین نمرات استرس درک شده حالات روانی-اجتماعی عملکردی و ناکارآمد جمع آوری شده در طول و قبل از COVID-19.

SE = خطای استاندارد ، df = درجه آزادی ، Difference=تفاوت

Cohen’s d=یک اندازه مناسب برای مقایسه دو استاندارد است. همچنین در متاآنالیز به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.


t-statistic=نسبت خروجی مقدار برآورد شده یک پارامتر از مقدار فرضیه آن به خطای استاندارد آن.


جدول 3: معنی ها (و انحراف معیارها) بر اساس جنسیت ، نوع ورزش و سطح رقابتجدول ۳: معنی ها (و انحراف معیارها) بر اساس جنسیت ، نوع ورزش و سطح رقابت


جدول 3: معنی ها (و انحراف معیارها) بر اساس جنسیت ، نوع ورزش و سطح رقابت

جدول ۴: نتایج MANOVA بر اساس جنسیت ، نوع ورزش ، سطح رقابت و تعاملات آنها

MANOVA=تحلیل واریانس چندمتغیره 

Wilks λ=توزیع لامبدا، توزیع احتمالی است که در آزمون فرضیه چند متغیره مورد استفاده قرار می گیرد، به ویژه در آزمون نسبت احتمال و تحلیل واریانس چند متغیره

بررسی

هدف از این مطالعه بررسی تأثیرات همه گیری COVID-19، در مسابقات، روال های ورزشی، عدم دسترسی به محیط های آموزشی و هم تیمی‌ها و عدم اطمینان عمومی بر فشارهای روانی و روانشناختی اجتماعی ورزشکاران بود. در ابتدا ما داده های جمع آوری شده در طول بحران COVID-19 را با داده های جمع آوری شده قبل از همه گیری مقایسه کردیم. سپس جنسیت، نوع ورزش و اختلاف سطح رقابت را در طی همه گیر کنونی بررسی کردیم.

همانطور که انتظار می رفت، یافته ها نشان دادند که همه گیری باعث افزایش قابل توجه‌ای از استرس، فشارهای روانی عملکردی و اختلالات روانشناختی اجتماعی ناکارمدی در مقایسه با شرایط قبل از COVID-19 بر ورشکاران داشته است. این اثرات مضر مشاهده شده بر روی زنان و مردان شرکت کننده به احتمال زیاد ناشی از ویژگی ها و خواسته های منحصر به فرد هر شخص در طول این دوره بوده است. یافته ها با تحقیقات قبلی در مورد بحران سلامتی روانی در جمعیت عمومی نیز مطابقت داشته است. به عنوان مثال، شیوع بیماری SARS در سال ۲۰۰۳ در هنگ کنگ به عنوان یک “فاجعه سلامت روان”، همراه با بیماریهای روانی طولانی مدت مانند اختلال استرس پس از سانحه و افسردگی توصیف شد (ماک و دیگران ، ۲۰۰۹).

coronavirus
covid-19

تفاوت قابل توجهی از نظر جنسیت در استرس و احساسات درک شده مشاهده شده است. زنان به طور کلی امتیازات بالاتری نسبت به مردان در استرس درک شده داشته‌اند. در مطالعات ما زنان نمرات بالاتری در استرس و حالات روانی-اجتمای ناکارآمدی و همچنین نمرات کمتری در حالات روانی-اجتماعی عملکردی داشته اند. این نتایج را می توان با توجه به فرضیات تئوری نولن-هوکسما تایید کرد (۱۹۹۰). این نظریه نشان داده است که زنان در هنگام مشکلات تمایل به نشخوار فکری دارند در صورتی که مردان تمایل به حواس پرتی دارند. این نشخوار فکر به نوبه خود میتواند باعث افرایش روحیه منفی شود که درک شرایط سخت را بدتر می‌کند و این روند موجب افرایش اضطراب زنان می‌وشد. علاوه بر این، چنین اختلافاتی می‌تواند توضیحات منفی محیطی و جنسیتی داشته باشد. ورزشکاران مرد وضعیت اقتصادی بهتر و همچینین برنامه زمان بندی بهتری در تقویم ورزشی نسبت به زنان دارند. به نظر می‌رسد ثبات اقتصادی ورزشکاران زن به دلیل این همه گیری در معرض تهدید است. بنابراین، در این سناریو بحران اقتصادی و اجتماعی، در مقایسه با مردان ورزشکاران زن بیشتر افسرده می شوند (Hankin & Abramson، ۱۹۹۹). با توجه به یافته ها و نظریه عینیت مینوان بیان کرد که زنان معمولا درونگرا هستند. (Fredrickson & Roberts, 1997). با توجه به این دیدگاه میتوان نتیجه گرفت که زنان بیشتر دچار اضطراب و سلامت روان میشوند.

علیرغم شرایط قرنطینه و عدم توانایی در حفظ روال تیمی و تعاملات عادی، ورزشکاران تفاوت قابل توجهی بین ورزش‌های فردی و تیمی مشاهده نشد. یافته‌ها تا حدی زیاد با این ایده که روابط مثبت با دیگران (مانند هم تیمی‌ها) به کیفیت خلق خوی، احساسات، عواطف و طور کلی روان اجتماعی تاثیر دارد مغایرت داشته است. از دلایل عدم تفاوت بین ورزش‌های فردی و تیمی ممکن است به این دلیل باشد که متخصصان ورزش و بهداشت روان، احتمالاً تلاش می کنند تا ورزشکاران بتوانند بهتر با شرایط نگران کننده کنونی کنار بیایند. در بخش جامعه شناسی این نظرسنجی، بیشتر ورزشکاران (حدود ۸۰٪) گزارش داده‌اند که از طریق وب با مربیان یا سایر متخصصان خود در تماس بوده‌اند.

ما همچنین تأثیر COVID-19 را بر استرس ادراک شده و حالات روانی-اجتماعی ورزشکاران با توجه به تفاوت سطح رقابت بررسی کردیم. بر اساس بالاترین استاندارد عملکرد ورزشکاران، همانطور که توسط Swann و همکاران پیشنهاد شده است. ما بین متخصصان (یعنی سطح بین المللی ، ملی) و ورزشکاران تازه کار (یعنی سطح منطقه ای ، دانشگاهی) تفاوت قائل شدیم. اگر چه ما اختلافاتی در استرس روان-اجتماعی در حوضه ناکارآمد ورزشکاران در این دوران پیدا نکردیم ولی مشاهده کردیم که ورزشکاران متخصص با استرس درک شده کمتر و سطوح بالاتری از روان-اجتماعی عملکردی نسبت به  ورزشکاران تازه کارها داشته‌اند.  این امر با یافته های آنشل و همکارانش (۱۹۹۷ ، ۲۰۰۹) موافقت می کند که نشان می دهد ورزشکاران متخصص به طور کلی در مقابله با مشکلات بهتر عمل می کنند و در تنظیم احساسات موفق‌تر هستند. ورزشکاران متخصص احتمالاً بیشتر در زندگی ورزشی سرمایه گذاری کرده‌اند و بهتر می توانند با شرایط استرس زا و نامطمئن کنار بیایند. به احتمال زیاد، این ورزشکاران از جلسات تمرینی شبیه سازی مسابقات واقعی سود بیشتری می‌برند و به طور موثری یاد می گیرند که چگونه با عوامل حواس پرتی و عوامل استرس زا مقابله کنند. در نتیجه آنها حتی در زمان های دشوار نیز می توانند این مهارت ها را از ورزش به سایر حوزه های زندگی منتقل کنند. یافته های ما همچنین با نتایج تحقیقات قبلی که نشان می دهد ورزشکاران متخصص شدت بیشتری از احساسات عملکردی خاص، علائم بدنی، شدت اضطراب شناختی و جسمی کمتری را در مقایسه با ورزشکاران تازه‌کار تجربه می کنند، موافق است.

نتیجه

هدف اصلی مطالعه ارائه بینشی در مورد استرس و حالات روانی-اجتماعی  ورزشکاران ایتالیایی در طی بیماری همه گیر COVID-19 بود. با وجود این یافته های همچنان نیاز به مطالعات بیشتر است. از نظر عملی، ما پیشنهاد می کنیم که رژیم های آموزشی و رفتارهای سالم در هنگام بحران های همه گیر باید به عنوان عادت های استاندارد برای سلامتی و رفاه معرفی شوند. این یافته ها و یافته های آینده می توانند روش های جدید و موثرتری را برای حمایت از ورزشکاران در زمان بحران مشخص کنند. به عنوان مثال، تکنیک های خودتنظیمی برای بهبود حالات روانشناختی اجتماعی به ورزشکاران توصیه شود. علاوه بر این، تفاوت های مشاهده شده از نظر جنسیت و سطح رقابتی، لزوم تهیه پروتکل های خاصی برای زنان یا ورزشکاران تازه کار در این چنین شرایط  لزوم است.

منابع

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید