۲۴ شایعه ی کرونا ویروسی

0
257
24 شایعه ی کرونا ویروسی

۲۴ شایعه ی کرونا ویروسی در حالی که اخبار کرونا در شبکه های اجتماعی در حال گسترش است (نه بین انسان ها) به ۲۴ تا از شایعات پاسخ میدهیم

کرونا ویروس جدید که اکنون با نام SARS-CoV-2 شناخته می شود ، از ووهان چین به همه قاره های کره زمین به جز قطب جنوب گسترش یافته است.

هم اکنون که در حال نوشتن این مطلب هستم بیش از ۱۰۰،۰۰۰ مورد تأیید شده و بیش از ۴،۰۰۰ مرگ و میر رخ داده است

 

مثل همیشه وقتی کلمه همگیر شدن شنیده میشه باعث بوجود آمدن ترس در مردم میشود و این ترس شایعه درست میکند

 

در این مطلب به برخی از این شایعات که در شبکه های اجتماعی و فراتر از آن در حال گسترش هستند پاسخ میدهیم

 

۱- اسپری کردن کلر یا الکل روی پوست ، ویروس را نابود میکند

الکل و کلر میتواند آسیب های جدی به پوست وارد کند ، بخصوص اگر وارد چشم و دهان شود. اگر چه میتوان از آنها برای سطوح استفاده کرد. این محصولات نمی توانند ویروس ها را در بدن از بین ببرند.

 

۲- فقط افراد مسن در معرض خطر هستند

SARS-CoV-2 (این همون ویروس جدیدس  COVID-19 هر روز به یک اسم صداش میکنند) مانند سایر کرونا ویروس ها می تواند افراد در هر سنی را آلوده کند. با این حال، افراد مسن یا افراد با بیماریی هایی از قبیل دیابت ، آسم و فشار به احتمال زیاد به شدت بیمار می شوند.

۳- کودکان نمی توانند COVID-19 را بگیرند

همه گروه های سنی میتوانند به این بیماری مبتلا شوند. بیشتر موارد در بزرگسالان بوده است اما کودکان نیز مصون نیستند. در حقیقت ، شواهد اولیه نشان می دهد که کودکان به همان اندازه احتمال آلوده شدن دارند، ولی علائم کمتری در آنها بروز داده میشود

 

۴- COVID-19 درست مثل آنفولانزا است

COVID-19 و آنفولانزا هم می توانند خفیف ، شدید و یا در موارد نادر کشنده باشند. هر دو همچنین می توانند منجر به ذات الریه شوند. با این حال به صورت کلی COVID-19 جدی تر است. تخمین ها متفاوت است، اما به نظر می رسد میزان مرگ و میر آن بین ۱ تا ۳ درصد باشد. اگرچه دانشمندان در حال بررسی میزان مرگ و میر دقیق هستند، اما به احتمال زیاد چندین برابر بیشتر از آنفولانزای فصلی است.

 

۵- همه افراد مبتلا به COVID-19 می میرند

این حرف کاملا دروغ است. همانطور که در بالا نیز اشاره کردم، COVID-19 درصد کمی کشنده است. در گزارش اخیری که مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های چین گفته شده که ۸۰٫۹٪ از موارد COVID-19 خفیف داشته اند.

 

۶- گربه و سگ شما را مبتلا میکنند

در حال حاضر شواهد کمی وجود دارد که گربه ها و سگ ها به COVID-19 آلوده شوند. با این حال در هنگ کنگ یک سگ از نژاد پومرانیا صاحبی مبتلا COVID-19 داشته است. سگ نیز مبتلا شده است ولی هیچ گونه نشانی از خود بروز نداد است. یک دکتر از انگلیس گفته است تنها عامل انتقال COVID-19 انسان ها هستند.

 

۷- ماسک از شما دربرابر کرونا محافظت میکند

کارکنان بیمارستان برای محافظت خود از کرونا ویروس از ماسک هایی استفاده میکنند که کل صورت را پوشش میدهد. بعید است که ماسک های معمولی یکبار مصرف چنین محافظتی دهند. از آنجا که این ماسک ها به طور مرتب در مقابل صورت قرار نمی گیرند، قطرات می توانند وارد دهان و بینی شوند. همچنین ذرات ریز ویروسی ممکن است به ماسک نفوذ پیدا کنند. اما اگر فردی به بیماری مبتلا باشد پوشیدن ماسک می تواند به محافظت از دیگران در برابر آلودگی کمک کند. دکتر بن کیلینگلی مشاور بیماریهای عفونی در بیمارستان دانشگاه کالج لندن در یو.ک. گفته است: “شواهد بسیار اندکی وجود دارد که پوشیدن ماسک یک بار مصرف از شما در برابر ویروس محافظت کند”. علاوه بر این پوشیدن ماسک می تواند باعث اطمینان خاطر کاذب شود. در نتیجه ممکن است منجر به نادیده گرفتن سایر روشهای کنترلی شود، به عنوان مثال: بهداشت دست.

۸- دست خشک کن ها کرونا را میکشند

دست خشک کن ها (دستگاه سشوار دست در سرویس بهداشتی ها) باعث مرگ کرونا ویروس نمی شوند. بهترین راه برای محافظت خود از ویروس، شستن دست ها با صابون و آب است. اگر آب در دسترس نبود استفاده از ضد عفونی کننده های پوست (ژل دست ، الکل و …)

 

۹- کرونا یک شکل جهش یافته از سرماخوردگی است

کرونا ویروس ها خانواده بزرگی از ویروس ها هستند. برخی از این ویروس ها انسان را به عنوان میزبان اصلی خود استفاده می کنند. در انسان ها باعث سرماخوردگی می شوند. سایر کرونا ویروس ها مانند COVID-19، از طریق برخی حیوانات به انسان انتقال پیدا کردند. سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) و سندرم تنفسی حاد (SARS) در برخی حیوانات شروع شده و به انسان منتقل شده اند.

۱۰- برای گرفتن ویروس باید ۱۰ دقیقه با کسی باشید

هر چه با فردی گه مبتلا باشد طولانی تر در ارتباط باشید احتمال ابتلا بیشتر میشود. اما هنوز هم در کمتر از ۱۰ دقیقه مبتلا شدن امکان پذیر است. کاملا به میزان محافظت شما در برابر ویروس بستگی دارد.

شایعه COVID-19۱۱- شستشوی بینی با آب نمک برای محافظت در برابر کرونا

هیچ مدرکی برای اثبات این موضوع موجود نیست. برخی تحقیقات نشان می دهد که این روش ممکن است علائم عفونت حاد دستگاه تنفسی فوقانی را کاهش دهد. اما دانشمندان متوجه نشده اند که می تواند خطر عفونت را کاهش دهد.

 

۱۲- قرقره کردن سفید کننده برای محافظت خود دربرابر ویروس

شرایطی وجود ندارد که قرقره  کردن سفید کنند به نفع سلامتی شما باشد. خورده شدن سفید کننده می تواند صدمات جدی ایجاد کند.

 

۱۳- آنتی‌بیوتیک‌ها کرونا را می کشند

آنتی‌بیوتیک‌ها فقط باکتری ها را از بین می برند. ویروس را نمی کشند.

 

۱۴- دماسنج های لیزی میتوانند کرونا را تشخیص دهند

دماسنج ها فقط میتوانند تب را تشخیص دهند. تب ممکن است حتی ناشی از آنفولانزای فصلی باشد. علاوه بر این علائم COVID-19 ممکن است ۲ تا ۱۰ روز پس از ابتلا ظاهر شود. شخصی که به ویروس آلوده شده باشد می تواند چند روز قبل از شروع تب ، دمای طبیعی داشته باشد.

 

۱۵- سیر از شما در برابر کرونا محافظت می کند

برخی تحقیقات نشان داده است سیر ممکن است خاصیت آنتی بیوتیکی داشته باشد. با این حال هیچ مدرکی مبنی بر محافظت از در برابر COVID-19 وجود ندارد.

 

۱۶- محصولات بسته بندی شده چین کرونا را گسترش میدهند

دانشمندان با توجه به تجربه قبلی خود از SARS و MERS معتقد هستند، COVID-19 نمی تواند بر روی بسته ها برای مدت زمان طولانی زنده بماند. 

 

۱۷- داروهای خانگی می توانند COVID-19 را درمان کنند

هیچ داروی خانگی نمی تواند  COVID-19 را درمان کند. ویتامین C، روغنهای اساسی، کلوئید نقره، روغن کنجد و سیر نمیتوانند از شما محافظت کند. بهترین روش شستشوی خوب دستان و صورت است.

 

۱۸- کرونا را میتوان از خوردن غذای چینی گرفت

خیر

 

۱۹- کرونا را می توانید از ادرار و مدفوع بگیرید

ممکن است درست باشد. طبق گفته پروفسور جان ادموندس از دانشکده بهداشت و مواد غذایی گرمسیری لندن: با هربار بلعیدن مخاطی را از دستگاه تنفسی وارد معده خود میکنیم. در حقیقت این یک مکانیسم دفاعی مهم است. برخی از ویروس ها و باکتری ها وارد روده میشوند و در شرایط اسیدی معده از بین میروند.

 

۲۰- با افزایش دما در بهار ویروس از بین می رود

بعضی از ویروس ها مانند ویروس های سرماخوردگی و آنفولانزا در ماه های سردتر آسان تر گسترش می یابند. این بدان معنی نیست که با افزایش دما این شرایط کاملاً متوقف شود. دانشمندان نمی دانند تغییرات دما چگونه بر رفتار COVID-19 تأثیر می گذارد.

 

۲۱- کرونا کشنده ترین ویروس شناخته شده برای انسان است

اگرچه به نظر می رسد که COVID-19 جدی تر از آنفولانزا است. اما کشنده ترین ویروسی نیست. برخی دیگر مانند ابولا میزان مرگ و میر بالاتری دارند.

 

۲۲- واکسن های آنفولانزا و سینه پهلو شما را در برابر COVID-19 محافظت می کند

از آنجا که COVID-19 با سایر ویروس ها متفاوت است هیچ واکسن موجود از شما محافظت نمی کند.

 

۲۳- این ویروس در آزمایشگاهی در چین سرچشمه گرفته است

علی رغم شایعاتی که در اینترنت وجود دارد هیچ مدرکی مبنی بر این موجود نیست.

 

۲۴- شیوع این بیماری بدلیل خوردن سوپ خفاش است

دانشمندان اطمینان دارند که این ویروس در حیوانات شروع شده است. اما هیچ مدرکی مبنی بر تهیه ابتلا از طریق سوپ خفاش موجود نیست.

24 شایعه ی کرونا ویروسیخوب الان ما چه کنیم ؟

  • از تماس نزدیک با افرادی که به نظر بیمار هستند جلوگیری کنید
  • سعی کنید چشم ، بینی یا دهان خود را لمس نکنید
  • اگر بیمار هستید در خانه بمانید
  • در دستمال سرفه یا عطسه کنید سپس آن را درون سطل زباله اندازید
  • اگر دستمالی موجود نباشد از جلوی ارنج برای عطسه استفاده گنید 
  • برای ضد عفونی کردن اشیاء و سطوح لمس شده از اسپری های تمیز کننده استاندارد و دستمال مرطوب استفاده کنید
  • دستان خود را به مدت ۲۰ ثانیه به طور مرتب با صابون بشویید

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید