هشتگ منو ببخش من بیمارم نه تو عزیزم

1
246

هشتگ منو ببخش من بیمارم نه تو عزیزم هشتگ منو ببخش من بیمارم نه تو عزیزم هشتگ منو ببخش من بیمارم نه تو عزیزم 

این مطلب درباره سندرم Munchausen (تلفظش رو بلد نیستم 🙂 ) هستش

من بیمارم دخترم ، پسرم ، خانواده ام ، حیوان خانگی ام نه تو

Munchausen چیه ؟

اختلال عقلانی تحمیل شده به فرد دیگر ((Factitious disorder imposed on another (FDIA) که به سندرم Munchausen معروف است . نوعی بیماری اختلال عقلانی (منظور همان سندرم هست) که فرد معمولا مادر یا پدر مشکلات پزشکی را برای فرزند یا فردی بالغی که توانایی کمی دارد به وجود می آورد. این ممکن است شامل آسیب رساندن به کودک یا حتی تغییر جواب آزمایش هایش باشد (کودک آزاری پزشکی) که در اخر ممکن باعث آسیب همیشگی یا  موجب مرگ کودک شود. علت اصلی این بیماری مشخص نیست . ممکن است به دلیل جلب توجه آزار اذیت در کودکی توسط والدین باشد.

Munchausen چگونه کشف شده ؟

در سال ۱۹۷۷ یک روان پزشک بریتانیایی یک رفتار غیر معمول دو مادر را در دانشگاه لیدز توضیح داد : مادر اولی فرزند خود را برای مقادیر زیادی از نمک مسموم کرد. مادر دوم نمونه خون را در نمونه آزمایش ادراد فرزند خود مخلوط کرد.

هشتگ منو ببخش من بیمارم نه تو عزیزم هشتگ منو ببخش من بیمارم نه تو عزیزم هشتگ منو ببخش من بیمارم نه تو عزیزم 

Munchausen چه نشانه هایی داره ؟

فرد بیمار (عموما بیمار مادر میباشد) معمولا نشانه های اشتباه یا ساختگی (دست کاری آزمایشات) به پزشک نشان میدهد یا به کودک خود صدمه میزند (برای مثال ایجاد مسمومیت ، خفگی ، عفونت ، آسیب جسمی). حدود ۱۰ درصد از بیماران باعث مرگ کودک خود میشوند.

به طور متوسط مدت زمان تشخیص این بیماری ۴ سال بوده است(در واقع بیمار ۴ سال فرزند خودش رو عذاب میداده). میانگین مدت زمان شروع علائم تا تشخیص ۲۲ ماه است. تا زمان تشخیص شش درصد از افراد مبتلا مرده بودند. ۵۰ درصد از قربانیان ۲۴ ماه سن داشته اند. نیمی از قربانیان خواهر یا برادر داشته اند. ۲۵ درصد از این خواهر برادران مرده اند (اینجا در واقع باید بگم کشته شده اند) و مابقی معمولا آسیب جسمی دیده اند. ۷۶ درصد از بیماران مادر و ما بقی پدر بوده اند که به فرزند خود آسیب درسانده اند.

بیشتر مشکلات گزارش شده:  آپنه (۸/۲۶٪ موارد) ، بی اشتهایی یا مشکلات تغذیه ای (۶/۲۴٪ موارد) ، اسهال (۲۰٪) ، تشنج (۵/۱۷٪) ، سیانوز (پوست آبی) (۷/۱۱٪) ، رفتار ( ۱۰٫۴٪) ، آسم (۹٫۵٪) ، آلرژی (۹٫۳٪) تب (۸٫۶٪) و.. بوده است(مادر یا پدر این مشکلات را معمولا به پزشک اطلاع میدهند و اکثرا ساختگی هستند یا این مشکلات رو به وجود آورده اند). علائم دیگر شامل عدم رشد ، استفراغ ، خونریزی و عفونت است. 

مادر! یا پدر با حفظ کردن بیماری یا ایجاد بیماری در کودک خود نیاز مراقبت کردن از دیگران را در خود ارضا میکنید و برایشان لذت بخش است. تنها راه درمان جدا کردن فرزند از مادر! یا پدر است. گاهی اوقات بعد از مردن کودک (کشتنش) ممکن است از کودک دیگری سوءاستفاده کنند یا یک خواهر یا برادر یا فرزند دیگری در خانواده

Munchausen چه علائم هشدار دهنده ای دارد ؟
  • کودکی که یک یا چند مشکل پزشکی دارد و به درمان پاسخ نمی دهد یا یک دوره غیرمعمول پزشکی مداوم ، گیج کننده و غیر قابل توضیح.
  • یافته های فیزیکی یا آزمایشگاهی بسیار غیرمعمول یا مغایر با ارائه یا سابقه بیمار.
  • والدینی که بسیار مراقب یا تمایلی به ترک فرزند خود ندارند.
  • والدین مظنون ممکن است در حوزه مراقبت های پزشکی مشغول به کار شوند و یا علاقه ای به شغل مرتبط دارند.
  • سابقه خانوادگی از بیماری مشابه یا مرگ غیر قابل توضیح در یک خواهر و برادر.
  • کودکی که هنگام حضور پرسنل پزشکی به دنبال ترغیب والدین است تا بتوانند بیماری را برطرف کند.
  • کودکی که بیش از اندازه در مورد اصطلاحات پزشکی و روند بیماری خود میداند.
  • کودکی که سابقه تکرار بیماری ، آسیب دیدگی یا بستری شدن در بیمارستان دارد.
  • والدینی که مجذوب جزئیات پزشکی و شایعات بیمارستانی هستند یا از محیط بیمارستان لذت می برند و به جزئیات سایر مشکلات بیماران ابراز علاقه می کند.

هشتگ منو ببخش من بیمارم نه تو عزیزم هشتگ منو ببخش من بیمارم نه تو عزیزم هشتگ منو ببخش من بیمارم نه تو عزیزم 

تا الان بیش از ۲۰۰۰ بیمار در کشور های پیشرفته گزارش داده شده

 

چی شد که این مطلب رو نوشتم:

تقریبا دو سال پیش سریال با نام Sharp Objects(اشیای تیز) میدیم. مادری که تو سریال بود همین بیماری رو داشت. مادره شربتی به بچه هاش میداد که با مرگ موش قاطی شده بود تا حال بچه هاش رو بد کنه تا بتونه ازشون مراقب کنه. و امروز هم سریالی دیدم به نام the act (بازیگر) که بازم مادر همین بیماری رو داشت ، این سریال برحسب یک واقعیت ساخته شده. نام این مادر دیی دیی هستش که توسط فرزنش کشته میشه. خواستم درباره این بیماری بدونید. بیماری که پدر مادر بیش از حد از فرزندشون مراقبت میکنند.


هشتگ منو ببخش من بیمارم نه تو عزیزمایشون خانوم دی دی بلانچرد هستش

دی دی متولد ۱۹۶۷ هستش. دی دی مادر خیلی خوبیه اینو همه میگن. دی دی خیلی دخترش رو دوست. انقدر زیاد که شروع به مراقبت بیش از اندازه میکنه. دخترش رو مجبور میکنه که سوار ویلچر بشه. به دروغ میگه دخترم تو به شکر آرژی داری. باید از طریق لوله تغذیه کنی.

من از طرف دی دی میگم (منو ببخش من بیمارم نه تو عزیزم)

جیبسی رز

این جیبسی رزه دختر دیی دیی

جیبسی رز همیشه مریضه. ولی نیست. دیی دیی میخواد مریض باشه. تا از جیبسی مراقبت کنه

من از طرف جیبسی رز میگم (تو از دوست داشتن پیش از من اینطور شدی تو منو ببخش)

قتل دیی دیی بلانچرد :

دیی دیی توسط دخترش جیبسی رز و دوستش کشته میشه. جیبسی میخواست از زندانی که مادرش براش درست کرده بود خلاص بشه. برای مطالعه بیشتر در این مورد به ویکی پدیا مراجعه کنید همچنین میتوانید به این مطلب هم مراجعه کنید که درباره قتل دیگری است


 

 

کلام اخرم:

مامان بابا ها بعضی موقع ها انقدر بچه هاشون رو دوست میدارن که باعث میشن بچشون صدمه ببینن

 

 

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید